Tyxo.bg counter 28.08.2012 г. | Автомобили и Мотори

вторник, 28 август 2012 г.

Избегнете това, ако обичате да шофирате.

shofirai umno
Шофирай умно!


    Всеки е гледал филма „Бързи и яростни“. Не е възможно да не се сеща за сцените, в които има демонстрация на майсторско шофиране.

Често пъти младите шофьори и онези, на които им предстои скоро да седнат зад волана остават захласнати и с надеждата някой ден и те да направят същото... За съжаление обаче не бива да се потапяме света на мечтите, а да насочим вниманието си към нашата реалност. Реалната обстановка и култура на шофиране в България.
  
Всеки ден, пускайки телевизора слушаме „черната хроника“. Дали тя има достатъчно просветитена функция и по-голямата част от населението се запитва какво трябва да се промени в шофирането?

 Все пак телевизорът е просто уред- може да го изсключим по всяко време, в случай че информацията не е по вкусани ни!  Как трябва да се научим да бъдем толерантни на пътя (до каква степен тази дума предизвиква някакъв модел на поведение)? Какво трябва да приемем от Запада и кое не? Дали в часовете по кормуване ни учат на култура на пътя или ни дават само някои основни нишки? Ако намерим отговорите на тези въпроси, то ще разберем, какво не трябва да се прави, докато се шофира.
  
Всеки правоспособен водач, а и не само (често чуваме за катастрофи, причинени от младежи, които шофират без книжка) трябва да е прочел поне веднъж в живота си правилника. Казвам „трябва“, защото от поведението при шофиране това не може да стане ясно, дали в действителност е така. Знаем за максимално допустими скорости в и извън населени места. Защо не ги спазваме тогава, застрашаваме толкова много човешки животи? Аз бих го нарекла показност, която е породена от безнаказаността в България. Да! Обикновено начинът на мислене, който е резултат на манталитет, е следния: „Аз мога да настъпя газта, защото има кой да ми пази гърба, ако ме спрат полицаите за проверка“.

А някой замислял ли се, дали в чужбина тази самонадеяност при шофиране е също в толкова голяма степен? Определено там нещата стоят по друг начин. Там българинът шофира според правилата: Спазва ограниченията, слага колан, не говори по телефон, не употребява алкохол. Причината- много проста. Хората имат закони, които не са само на хартия, а се прилагат!!! Полицаите са достатъчно отговорни и не си позволяват самоволия. Наред с натискането на газта, докато шофираме други основни проблеми са говоренето по телефона и употребата на алкохол.

 Според официалните статистики голяма част от нещастните случаи са  тъкмо в резултат на тези два фактора. Законодателите се опитват да им противодействат. Постоянно се измислят нови глоби при шофиране под алкохолно въздействие или с телефон зад волана. Доскоро само се отнемаха контролни точки и книжка. Отскоро се заговори и за по-драстични мерки, както е в Дания например, като задържане, конфискуване на МПС, съд! Или законите са факт! Остава надеждата, че органите на реда ще започнат акции и с времето ще ни превъзпитат. Нека се сетим, как до преди няколко години шофирането с колан беше табу. Днес е нещо, което дори не подлежи на коментар, а се е превърнало в навик.
 
 За да може обаче българинът да променя културата си на шофиране към по-добро, то той трябва да бъде следен и наказван. Само след това може да следва дисциплина на пътя!